Baza wiedzy

post

Zdrowie po pięćdziesiątce

Znane powiedzenie mówi, że „życie zaczyna się po pięćdziesiątce”. W tym wieku jednak wzrasta również ryzyko występowania wielu chorób. Warto zatem zadbać o nowy start i wykonać profilaktyczne badania.

Lista badań profilaktycznych dla mężczyzn po 50. roku życia nie jest długa, jednak aby cieszyć się zdrowiem należy wykonywać je rutynowo. Niestety mężczyźni często zapominają o tym, jak istotna jest stała kontrola swojego stanu zdrowia w celu najwcześniejszego wykrycia chorób. Nie warto zwlekać do momentu, gdy będzie za późno na leczenie. Badania nie są skomplikowane i nie zajmują wiele czasu.

Oto badania, które należy wykonywać:

  • Morfologia krwi – Podstawowe badanie, które pozwala rozpoznać stany zapalne, infekcje i inne procesy chorobowe. Morfologię krwi należy wykonywać raz w roku.
  • Analiza moczu – Podstawowe, proste badanie, które pozwala na poznanie stanu nerek, pęcherza i dróg moczowych. Badanie należy wykonywać raz w roku.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego – Proste badanie, może zdiagnozować nadciśnienie tętnicze krwi i jest przydatne do wykrycia innych dolegliwości, które mogą objawiać się skokami ciśnienia. Pomiar ciśnienia tętniczego powinien być wykonywany raz w roku.
  • Pomiar stężenia glukozy – Badanie profilaktyczne, mające na celu wykrycie cukrzycy. Podobnie jak poprzednie badania, to również powinno być wykonywane corocznie.
  • Zdjęcie RTG klatki piersiowej – Bardzo istotne, pozwala na wykrycie zawału serca i raka płuc we wczesnej fazie . Zdjęcia RTG powinny być wykonywane co 2 lata, a u osób palących – co roku.
  • Badanie okulistyczne – Podstawowa diagnostyka wzroku, badanie najlepiej przeprowadzać raz na 2 lata.
  • Badanie stomatologiczne – Należy przeprowadzać je raz na pół roku, pozwala wcześnie wykryć próchnicę i podjąć działania mające na celu jej zwalczenie.

Zdrowie jest najważniejsze. Żeby cieszyć się spokojem i dobrym samopoczuciem po 50. roku życia, nie zwlekaj z badaniami – zapisz się już dziś!

M. Waszkiewicz, Osoby dorosłe – badania profilaktyczne, https://portal.abczdrowie.pl/badania-profilaktyczne-osob-doroslych (data dostępu: 2018/11/30)
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/69909,dieta-50 (data dostępu: 2018/11/30)
https://www.mp.pl/pacjent/w-praktyce/pierwszy-kontakt/136164,zeby-nie-zachorowac (data dostępu: 2018/11/30)

Badanie
prostaty
– bez strachu!

post
zobacz więcej

jak działa
układ moczowo
- płciowy

Gruczoł prostaty to niezbędny element układu moczowo -płciowego. Żeby zrozumieć jego funkcjonowanie w kontekście całego układu, warto przyjrzeć się działaniu pozostałych jego elementów. Męski układ moczowo -płciowy składa się z elementów układu moczowego i płciowego.

zobacz więcej

Dbaj
o siebie

post
zobacz więcej

dieta po pięćdziesiatce

Odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka w każdym wieku. Jest również istotne dla prawidłowego funkcjonowania prostaty w przyszłości. Ukończenie 40 czy 50 lat to najbardziej odpowiednia chwila, by bardziej restrykcyjnie podejść do swojej diety...

zobacz więcej

forma po
czterdziestce

Problemy z prostatą częściej dotykają mężczyzn otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. To nie jedyny powód, dla którego warto podejmować aktywność w każdym wieku. Dbanie o formę fizyczną to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie...

zobacz więcej

PROSTATA
– WSZYSTKO CO
MUSISZ O NIEJ
WIEDZIEĆ

post
zobacz więcej

nie jesteś
sam

Bardzo często lekceważymy i bagatelizujemy sygnały płynące z naszego organizmu. Nie rozmawiamy o nich z nikim przekonani, że „samo przejdzie”. Dolegliwości związane z przerostem prostaty to nie powód do wstydu. Jeśli zmagasz się z tym problemem – nie martw się, to dotyka też wielu innych!

zobacz więcej
complex

Męski sposóbby cieszyć się życiem.

Prostalong Complex to suplement diety wspomagający typowo męskie funkcje organizmu.1

Dowiedz się więcej

1. Składniki produktu przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu testosteronu, wspomagają płodność i funkcje rozrodcze oraz wpływają na prawidłową spermatogenezę.