Baza wiedzy

post

Prostata – wszystko
co musisz o niej wiedzieć

Media niezwykle często bombardują nas różnymi hasłami
dotyczącymi prostaty.

Popularność tematu jest uzasadniona – według badań przeprowadzony na zlecenie Tevy blisko 2mln mężczyzn powyżej 50. roku życia w Polsce cierpi na dolegliwości związane z prostatą.

By zrozumieć powagę sytuacji, musimy poznać i wyjaśnić, czym tak naprawdę jest prostata i jakie są jej funkcje.

Gruczoł krokowy, stercz – to inne nazwy kryjące się za tym samym narządem męskiego układu płciowego – prostatą. Położona jest poniżej pęcherza moczowego, a jej tylna część przylega bezpośrednio do odbytnicy. Gruczoł składa się z dwóch płatów (lewy i prawy) połączonych węziną. Jego kształt można porównać do kasztana jadalnego.

Prostata odpowiada za produkcję białego płynu, który stanowi około 25% męskiego nasienia i jest uwalniany w końcowym momencie aktu seksualnego. Wyprodukowana wydzielina stymuluje poruszanie się plemników i zawiera niezbędne dla nich substancje odżywcze. Z wiekiem gruczoł krokowy się rozrasta, co może utrudniać prawidłowy proces oddawania moczu

Stercz jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu płciowego dlatego więc nie należy lekceważyć żadnych oznak możliwego zaburzenia funkcjonowania gruczołu krokowego.

R. Szczęch, K. Narkiewicz, Łagodny rozrost prostaty, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47–48

Badanie
prostaty
– bez strachu!

post
zobacz więcej

jak działa
układ moczowo
- płciowy

Gruczoł prostaty to niezbędny element układu moczowo -płciowego. Żeby zrozumieć jego funkcjonowanie w kontekście całego układu, warto przyjrzeć się działaniu pozostałych jego elementów. Męski układ moczowo -płciowy składa się z elementów układu moczowego i płciowego.

zobacz więcej

Dbaj
o siebie

post
zobacz więcej

dieta po pięćdziesiatce

Odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka w każdym wieku. Jest również istotne dla prawidłowego funkcjonowania prostaty w przyszłości. Ukończenie 40 czy 50 lat to najbardziej odpowiednia chwila, by bardziej restrykcyjnie podejść do swojej diety...

zobacz więcej

forma po
czterdziestce

Problemy z prostatą częściej dotykają mężczyzn otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. To nie jedyny powód, dla którego warto podejmować aktywność w każdym wieku. Dbanie o formę fizyczną to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie...

zobacz więcej

Zdrowie po
pięćdziesiątce

post
zobacz więcej

nie jesteś
sam

Bardzo często lekceważymy i bagatelizujemy sygnały płynące z naszego organizmu. Nie rozmawiamy o nich z nikim przekonani, że „samo przejdzie”. Dolegliwości związane z przerostem prostaty to nie powód do wstydu. Jeśli zmagasz się z tym problemem – nie martw się, to dotyka też wielu innych!

zobacz więcej
complex

Męski sposóbby cieszyć się życiem.

Prostalong Complex to suplement diety wspomagający typowo męskie funkcje organizmu.1

Dowiedz się więcej

1. Składniki produktu przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu testosteronu, wspomagają płodność i funkcje rozrodcze oraz wpływają na prawidłową spermatogenezę.