Baza wiedzy

post

badanie prostaty
- bez strachu!

Wbrew powszechnie panującej opinii, badanie prostaty nie jest niczym nieprzyjemnym. Rozrost stercza dotyka co drugiego mężczyznę w wieku powyżej 50 lat. Jeżeli chcesz wiedzieć z czym wiąże się rozrost prostaty, lub po prostu wolisz dmuchać na zimne – ten artykuł jest dla Ciebie.

Badanie prostaty zalecane jest przede wszystkim każdemu mężczyźnie powyżej 50. roku życia. Powinno być przeprowadzane corocznie, nawet, jeśli nie występują żadne objawy powiększenia gruczołu krokowego. Do profilaktycznych badań powinni również podejść mężczyźni powyżej 40. roku życia, w których rodzinie występowały przypadki raka prostaty.

Pierwszym etapem badań prostaty jest wizyta u lekarza. Najlepszym wyborem jest pójście do urologa, jednak lekarz pierwszego kontaktu również może wykonać podstawowe profilaktyczne badanie gruczołu krokowego.

Do podstawowych badań prostaty zaliczamy:

  • Kwestionariusz objawów – jest to wstępne sprawdzenie stanu badanego,
  • Badanie per rectum – jest niezbędne, pozwala wykluczyć raka oraz ostre zapalenie gruczołu, trwa kilka sekund,
  • Badanie USG – za jego pomocą można określić objętość, kształt i ewentualne zwapnienia prostaty,
  • Badanie ogólne moczu – przeprowadzone w celu wykluczenia zakażenia układu moczowego,
  • Uroflowmetria – badanie polegające na oddaniu moczu do przepływomierza, może ujawnić przeszkodę, np. powiększony stercz.

Prócz powyższych badań istnieją jeszcze inne. Żadne z nich nie jest uciążliwe ani czasochłonne. Najdokładniejsze informacje na ich temat można uzyskać u lekarza urologa.

B. Dybowski, Diagnostyka łagodnego rozrostu stercza, Przegląd Urologiczny 2010/3 (61)

PROSTATA
– WSZYSTKO CO
MUSISZ O NIEJ
WIEDZIEĆ

post
zobacz więcej

jak działa
układ moczowo
- płciowy

Gruczoł prostaty to niezbędny element układu moczowo -płciowego. Żeby zrozumieć jego funkcjonowanie w kontekście całego układu, warto przyjrzeć się działaniu pozostałych jego elementów. Męski układ moczowo -płciowy składa się z elementów układu moczowego i płciowego.

zobacz więcej

Dbaj
o siebie

post
zobacz więcej

dieta po pięćdziesiatce

Odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka w każdym wieku. Jest również istotne dla prawidłowego funkcjonowania prostaty w przyszłości. Ukończenie 40 czy 50 lat to najbardziej odpowiednia chwila, by bardziej restrykcyjnie podejść do swojej diety...

zobacz więcej

forma po
czterdziestce

Problemy z prostatą częściej dotykają mężczyzn otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. To nie jedyny powód, dla którego warto podejmować aktywność w każdym wieku. Dbanie o formę fizyczną to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie...

zobacz więcej

Zdrowie po
pięćdziesiątce

post
zobacz więcej

nie jesteś
sam

Bardzo często lekceważymy i bagatelizujemy sygnały płynące z naszego organizmu. Nie rozmawiamy o nich z nikim przekonani, że „samo przejdzie”. Dolegliwości związane z przerostem prostaty to nie powód do wstydu. Jeśli zmagasz się z tym problemem – nie martw się, to dotyka też wielu innych!

zobacz więcej
complex

Męski sposóbby cieszyć się życiem.

Prostalong Complex to suplement diety wspomagający typowo męskie funkcje organizmu.1

Dowiedz się więcej

1. Składniki produktu przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu testosteronu, wspomagają płodność i funkcje rozrodcze oraz wpływają na prawidłową spermatogenezę.